Czy wiesz, że coraz więcej Polaków decyduje się na wyprowadzkę z miasta i nabycie nieruchomości na przedmieściach albo terenach wiejskich? Dotyczy to głównie tych, którzy do tej pory mieszkali w wielkich aglomeracjach. Te charakteryzują się co prawda łatwym dostępem do wszelkich wygód, natomiast absolutnie nie dają komfortu funkcjonowania w ciszy i spokoju. Zamiast tego, mieszkańcom miast towarzyszy ciągły gwar, pośpiech, „wyścig szczurów”.
Po kilku latach mieszkania w takich warunkach szukamy ukojenia i takie znajdujemy w miejscowościach małych, ale zlokalizowanych nieopodal dużych metropolii. Na jakie nieruchomości decydujemy się najczęściej? Jakie projekty domów wybieramy? Czy można w tym zakresie mówić o standardowych tendencjach? Okazuje się, że tak i potwierdzają to eksperci rynku nieruchomości.
Jakie projekty domów wybierają Polacy najczęściej?
Przede wszystkim należy wskazać, które nieruchomości cieszą się największym powodzeniem. Okazuje się, że Polacy najczęściej decydują się na budowę własnej nieruchomości i uwzględniają indywidualne albo gotowe już projekty małych domów parterowych czy też projekty małych domów z poddaszem. Coraz częściej zainteresowaniem cieszą się też gotowe już domy, jakie oferowane są przez deweloperów na rynku pierwotnym, a same nieruchomości są w stanie surowym. Projekty domów tego rodzaju są jednak na tylko kompleksowe, że spełniają wszelkie potrzeby inwestorów.
Jeśli Polacy decydują się na kupno domów wolnostojących na rynku wtórnym, nieruchomość tego rodzaju została wybudowana nie wcześniej niż w 2010 roku. Oczywiście, kupowane są także domy starsze, ale mówimy tutaj o tendencji najczęściej wykazywanej.
Projekty domów według metrażu
Największą popularnością cieszą się projekty małych domów. To nieruchomości, które finalnie osiągają metraż od 80 do 150 metrów kwadratowych, przy czym średnia powierzchnia domu to 120 metrów kwadratowych. Takie nieruchomości są idealne dla rodziny 2+2. O ile jeszcze do niedawna budowano duże, nawet kilkupiętrowe domy wolnostojące, by te mogły służyć kilku pokoleniom, tak dzisiaj wyraźna jest tendencja do mieszkania samodzielnego, tzw. małżeństwa wraz z dziećmi.
Chodzi również o oszczędności finansowe przy jednoczesnym zachowaniu optymalnego komfortu codziennego funkcjonowania. Projekty domów małych są świetnie przemyślane. W takich nieruchomościach znajduje się najczęściej reprezentacyjny salon, kuchnia, jadalnia i niewielka łazienka na parterze oraz kilka sypialni i łazienka kąpielowa na górze. Niektóre projekty domów zakładają też podpiwniczenie albo spiżarnie i mały gabinet. Nierzadko wybierane są też projekty małych domów parterowych z garażem. Oszczędność finansowa wynika z niskich opłat za ogrzewanie takiej przestrzeni i innych kosztów, jakie wiążą się z utrzymaniem nieruchomości. To też oszczędności na samym etapie nabywania takiej inwestycji. Ceny małych domów w podmiejskich miejscowościach są bardzo często zbliżone do cen mieszkań w centrum aglomeracji. To zresztą dlatego dzisiaj tak dużym powodzeniem cieszą się też bliźniaki oraz domy w zabudowie szeregowej, które są doskonałą namiastką wolnostojącej nieruchomości, ale jednak ich cena jest wielce atrakcyjna.
Projekty domów gotowe czy na indywidualne zlecenie?
Największa część inwestorów wybiera gotowe projekty domów, które poddaje ewentualnie lekkiej modyfikacji w możliwym zakresie. Zwróćmy jednak uwagę, że projekty nieruchomości tworzone są dzisiaj przez profesjonalistów, którzy doskonale znają potrzeby swoich potencjalnych nabywców. Uwzględniają nie tylko aspekty prawne i warunki, jakie stawiane są w związku z kubaturą działki czy też samej okolicy, w jakiej ma być postawiony dom, ale również oczekiwania i preferencje, jakie dotyczą komfortu mieszkania.
Indywidualne projekty domów są nieco droższe, ale za to unikalne. Inwestor musi jednak poświęcić sporo czasu, by przedstawić swoje potrzeby projektantowi, a potem by akceptować powstałe moduły. Nigdy nie ma jednak pewności, że oczekiwania przyszłych domowników zostaną spełnione poprzez budowę nieruchomości zgodnie ze ściśle indywidualnym projektem. Czasem warto zaufać specjalistom. Należy też podkreślić, że wszystkie gotowe projekty domów udaje się dopasować zgodnie z potrzebami nabywców. Chodzi przecież o to, by nieruchomość była idealnym miejscem do życia.
Jak znaleźć dobre projekty domów? Najczęściej te udostępniane są w specjalnych katalogach na stronach www projektantów. Warto patrzeć na te, które cieszą się dobrymi opiniami osób, które skorzystały już z tego rodzaju usług. To podstawa, jeśli wolnostojący dom ma być pierwszą tego rodzaju inwestycją, a nabywca nie ma przecież w tym zakresie doświadczenia. Dobra firma oprócz samego projektu nieruchomości oferuje także kompleksowe doradztwo oraz spełnienie szeregu procesów formalnych, by projekt mógł zostać zrealizowany na danym typie działki.