projekty domów jednorodzinnych

Projekty domów jednorodzinnych

Budowa domów jednorodzinnych staje się już standardem. O ile jeszcze do niedawna marzeniem licznych Polaków było mieszkanie w wielkiej aglomeracji i korzystanie z uciech wielkiego miasta, tak dzisiaj wolimy raczej odpoczywać od zgiełku i cieszyć się własną nieruchomością z przydomowym terenem zielonym.

Okazuje się również, że taka inwestycja jest opłacalna finansowo, bo nierzadko kosztuje dokładnie tyle, ile niewielkie mieszkanie w centrum metropolii. Wybieramy więc projekty domów, nabywamy działki, by w niedługim czasie móc cieszyć się optymalnym komfortem i przestrzenią. Jakie nieruchomości są dzisiaj najpopularniejsze? Na jakie standardy liczą inwestorzy? Przedstawiamy opinie ekspertów rynku oraz tendencje w zakresie budowy domów wolnostojących.

Projekty domów, które cieszą się największym zainteresowaniem

Jeszcze niedawno największą popularnością cieszyły się domy o dużej powierzchni, bo mieszkały w nich całe pokolenia. Miały kilka pięter, a każde z nich po kolei zajmowali dziadkowie, rodzice, a później dzieci i wnuczęta. Dzisiaj raczej odbiega się od tych standardów, a każde pokolenie chce mieszkać samodzielnie. To dlatego najchętniej wybierane projekty domów zakładają wybudowanie nieruchomości o metrażu od 80 do maksymalnie 150 metrów kwadratowych. Widać to po popularności projektów.

Projekty domów jednorodzinnych są najczęściej standardowe. Uwzględniają pater oraz poddasze, ewentualnie parter, piętro oraz poddasze użytkowe. Powszechne są również projekty domów jednorodzinnych z garażem, piwnicą albo chociaż niewielką spiżarnią.

Optymalny komfort codziennego funkcjonowania otrzymujemy poprzez budowę domu jednorodzinnego, w którym znajduje się reprezentacyjny salon wraz z jadalnią, kuchnia, mała toaleta, ewentualnie niewielki gabinet czy tzw. Pokój gościnny. W części typowo użytkowej znajdują się zaś sypialnie (najczęściej 3) oraz komfortowa łazienka. Typowa polska rodzina to 2+2, czyli dwie osoby dorosłe oraz dwoje dzieci. Dla nich dom jednorodzinny o średnim metrażu 120 metrów kwadratowych jest najlepszą opcją.

Projekty domów a indywidualne potrzeby inwestorów

Z reguły wybierane są gotowe projekty domów jednorodzinnych. Te są stosunkowo tanie, nie zakładają też ogromu czasu na wdrożenie. Oczywiście, niezbędna jest adaptacja takiego projektu przy uwzględnieniu właściwości samej działki, natomiast inwestor nie musi w ten proces zaangażowany. Gotowy projekt daje też możliwość pewnych, ograniczonych modyfikacji, by dopasować nieruchomość do potrzeb przyszłych domowników. Gotowe projekty domów sprawdzają się doskonale, by budowa nieruchomości była realizowana na działkach typowych, bez specjalnych wymagań. W innych przypadkach zaleca się stworzenie unikalnego, doskonale dopasowanego projektu. Mowa tutaj nie tylko o charakterystyce terenu, planie zagospodarowania działki czy okolicy, ale także indywidualnych oczekiwaniach samego inwestorach.

Zobacz także:  Projekty małych domów

Indywidualne projekty domu zamawiane są przeważnie przez tych najbardziej wymagających inwestorów, którzy mają oryginalne pomysły na stworzenie własnego „gniazdka”. To też wybór tych, którzy dom jednorodzinny chcą wybudować na nietypowej działce, na przykład bardzo wąskiej czy na wzniesieniu. W takich przypadkach trudno jest dopasować gotowy już projekt nieruchomości do wszelkich wymogów.

Projekty domów a sezonowe trendy

Co ciekawe, dzisiaj największym zainteresowaniem cieszą się projekty domów jednorodzinnych parterowych, a jeszcze niedawno to projekty domów jednorodzinnych z poddaszem były najbardziej popularne. Wpływ na to ma kilka czynników. Wcześniej projekty domów dotyczyły głównie nieruchomości piętrowych, bo powstawały one na niewielkich działkach, a inwestorzy nie mogli pozwolić sobie na nabywanie okazałych terenów. Wiadomo przecież, że dom parterowy jest o wiele bardziej rozległy i wymaga więcej wolnego terenu. Dzisiaj, kiedy polskie społeczeństwo się wzbogaca, jesteśmy w stanie na działkę budowlaną wydać więcej, patrzymy też na komfort codziennego funkcjonowania. Dla licznych inwestorów brak schodów jest ogromną zaletą nieruchomości.

Uwagę warto zwracać także na sezonowe trendy. Okazuje się, że moda na domy jednorodzinne wedle konkretnego typu naprawdę istnieje. Może nie zmienia się tak często, jak moda odzieżowa, ale widać wyraźne tendencje. Te dotyczą również regionu, na jakim ma być wybudowana nieruchomość. Nie wszędzie królują wysokie zabudowania, pamiętajmy, że projekty domów mają komponować się z krajobrazem okolicy i być zgodny z planami zagospodarowania.

Dzisiaj obecna jest moda na domy parterowe, z dużymi przeszkleniami, które optycznie powiększają przestrzeń. Oprócz samej kubatury nieruchomości uwagę zwraca się też na nowoczesne rozwiązania, zgodne ze standardami z Zachodu. Coraz więcej inwestorów decyduje się na przykład na inteligentne domy, zasilane solarami, pełne innowacyjnych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa oraz wygody mieszkania.

Zobacz także:  Projekty małych domów

Give a Comment

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.